Je to jednoduchá rovnice:
Pokud je imunitní systém v normálu = ani o něm nevíte a fungujete, jak jste zvyklí.
Pokud imunitní systém přestane správně fungovat, protože je oslabený nebo nedokáže bojovat s agresivními bakteriemi = onemocníte.
Bez imunitního systému by naše tělo nedokázalo bojovat s vnějšími vlivy, které vstupují do našeho těla nebo se škodlivými změnami, k nimž uvnitř našeho těla dochází.
Hlavními úkoly imunitního systému tedy jsou:
- bojovat proti choroboplodným zárodkům, jako jsou bakterie, viry, paraziti a odstraňovat je z těla
- rozpoznávat a neutralizovat škodlivé látky z prostředí a bojovat proti změnám v těle způsobující nemoci (např. rakovinotvorné buňky)
V rámci imunitního systému existují dva subsystémy, známé jako vrozený a adaptivní. Oba jsou úzce propojeny a spolupracují, kdykoli zárodek nebo škodlivá látka vyvolá imunitní reakci.
Vrozený imunitní systém bojuje proti škodlivým látkám a choroboplodným zárodkům, které vstupují do těla např. přes kůži nebo trávicím systémem. Tvoří jakousi základní bariéru pro ochranu organismu.
Adaptivní imunitní systém nastupuje v momentě, kdy dojde k setkání s infekcí. Vytváří protilátky a používá je ke specifickému boji proti určitým bakteriím, s nimiž tělo dříve přišlo do styku. Výhodou je, že se neustále učí a přizpůsobuje, takže tělo může také bojovat s bakteriemi a viry, které se časem mění.
Nejdůležitějším orgánem v našem těle je brzlík, dále má podíl slinivka, játra, lymfatický a hormonální systém.
Čím svůj imunitní systém oslabujeme?
Nedostatek vitamínů a minerálů, špatně nastavená strava.
Dehydratace. Voda je účastníkem téměř každého procesu v našem těle. Dostatečný přísun vody pomáhá udržovat zdraví buněk a dostává z těla odpadní látky.
Nedostatek spánku, fyzická a psychická únava. Spánek je dobou, kdy imunitní systém nabírá síly.
Stres a úzkost. Známý stresový hormon, kortizol, potlačuje činnost imunitního systému snížením počtu lymfocitů, krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Stres negativně působí také na srdce a trávicí systém.
Kouření a alkohol. Kouření má vliv na cévy, tedy i bílé krvinky. Alkohol negativně působí na játra a tenké střevo, hlavní orgán imunity.
Jak můžeme imunitní systém posílit?
Zdravé střevo
- Zde se nachází až 70% imunitních buněk. Pro optimální funkci střev je vhodné čas od času zařadit probiotika a prebiotika a to buď ve formě doplňku stravy či ve stravě.
Zdravá strava a pitný režim
- Přiměřené množství bílkovin, sacharidů a tuků. Nevyřazovat cukr, ale nepřehánět to s ním. Dbát spíše na příjem sacharidů komplexních.
- Vyhýbat se fastfoodům a průmyslově zpracovaným potravinám.
- Konzumovat dostatek ovoce a zeleniny – obzvlášť zelenina brukvovitá a špenát, protože obsahují kyselinu listovou, která je důležitá pro tvorbu bílých krvinek.
- Příjem potravin zvyšující reakci imunity – česnek a zázvor.
- Pít nejlépe holou vodu. Okolo 2-3 l denně.
Dostatek kvalitního spánku
- Chodit spát a vstávat pravidelně, ve stejnou dobu.
- Před spánkem se vyhnout těžkým jídlům a kofeinu.
- Hodinu před odložit telefon, vypnout televizi a raději si například přečíst knížku nebo poslouchat hudbu.
- Za noc bychom se měli dostat do 5 cyklů REM, jeden spánkový cyklus trvá 90 minut = optimální doba spánku je cca 7,5 až 8 hodin.
- V místnosti by mělo být ticho a měla by být maximálně zatemněná. Spánkový hormon, melatonin, se začíná produkovat ve tmě.
- Místnost by měla být vyvětraná, teplota okolo 18-22°C.
Přísun vitamínů a minerálů
- Důležitou roli ve funkci imunitního systému hraje vitamín D. Jedná se spíše o hormon, který je produkován v kůži a vzniká při pohybu na slunci. Jeho nedostatek v těle může například zapříčiňovat časté infekce.
- Dalším, neméně důležitým, je vitamín C. Vhodné je užívání z přirozených zdrojů, jako je acerola.
- Vitamín E pro jeho antioxidační účinky.
- Zinek a selen, protože jsou součástí celé řady enzymatických procesů v těle.
- Věda se v posledních desetiletích hodně zabývá schopnostem Betaglukanu zvyšovat obranyschopnost a výsledky jsou více, než povzbudivé.
Omezit stres a úzkost
- Stres má vliv téměř na všechno, ať už je to zdraví, ale také pleť a celková kvalita života.
- Pokud zažíváme stres nebo úzkost, imunitní systém je ochromen kortizolem, čímž je tělo náchylnější na nemoci.
- Nepropadejte negativním myšlenkám. Běžte na procházku, zacvičte si, pusťte si veselou hudbu… zkrátka zažeňte stres něčím, co vás baví, co máte rádi.
Pohyb a otužování
- Pohybem se stáváte odolnější vůči nemocem i stresu. Nemusíte se nutit běhat, když běh nesnášíte, najděte si takový způsob pohybu, který máte rádi. Při pohybové aktivitě dochází k uvolňování endorfinů – hormonů štěstí.
- Otužování zlepšuje prokrvení, zmírňuje stres a omezuje záněty. Je potřeba na něm pracovat pomalu a soustavně.
Vyhýbat se kouření a nadměrnému množství alkoholu
- Nadměrné množství alkoholu narušuje schopnost těla bránit se před infekcí – dehydratuje organismus a odvádí z těla vitamíny, minerály a další důležité nutrienty.
- Tabákový kouř významně snižuje obranyschopnost v oblasti horních a dolních cest dýchacích.
Posílení imunity zkrátka většinou souvisí s úpravou životního stylu. To je základ. Určitě je ale spoustu dalších variant, jak na imunitě pracovat. Co se nejvíce osvědčilo vám?